Розмитнення авто в Україні: новий закон

Купівля автомобіля за кордоном пов’язана з такою операцією, як розмитнення. Вживані авто в США і Європі коштують набагато дешевше і мають кращі технічні характеристики. У листопаді 2018 року був підписаний і прийнятий закон “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування акцизним податком легкового транспорту”. Метою законопроекту було врегулювання питань, пов’язаних з машинами, які використовують європейськими номери. У результаті зміни торкнулися всього автомобільного ринку, в тому числі і потоку з Америки.

Яких змін зазнало розмитнення?

З моменту набрання чинності законопроекту, всі власники машин з реєстрацією поза межами України зобов’язані протягом півроку провести розмитнення свого транспорту. Для тих, хто зробить це за три місяці держава надає пільгу 50%, це стосується виключного акцизу. Це нововведення стосується не тільки машин, які вже перебувають на території України. Воно поширюється і на транспорт, завезений у країну протягом трьох місяців з часу вступу в дію закону. Всі хто будуть проводити розмитнення після 91 дня і до закінчення півроку повинні виплатити повний акциз. У період 180 днів нерозмитнені машини штрафувати не будуть. Починаючи з 2020 року весь автотранспорт з номерами іншої країни буде постійно перевірятися. Тепер будь-який представник поліції має право зупинити такий транспорт і виконати перевірку документів. Якщо при цьому виявляються які-небудь невідповідності, до власника або водія пред’являється адміністративне покарання у вигляді штрафу. А в зв’язку з їх збільшенням зростає ймовірність того, що авто може бути конфісковано.

Але не всі транспортні засоби, що знаходяться на території України підлягають розмитненню. Є ряд категорій, на які це правило не поширюється:

 • власник живе або працює в прикордонної зони, його рід діяльності передбачає часте перетинання кордону;
 • водій офіційно працює в іноземній фірмі й по роботі часто на своєму авто приїжджає в країну;
 • у разі, якщо автотранспорт транзитом перевозиться в іншу країну.

У всіх інших випадках ввезений автомобіль повинен бути оформлений на митниці.

Автомобиль Розмитнення авто в Україні: новий закон

Розрахунок розмитнення

У 2020 році автолюбителям бажаючим оформити свій транспорт на митниці повинні мати на руках пакет документації. Всі вони обговорені в законі. Сюди потрібно віднести:

 • технічний паспорт;
 • договір про купівлю, який засвідчено нотаріально;
 • довідка з даними про виробника;
 • страховку і документи по ній;
 • папір, який підтвердить, що цей транспорт знятий з обліку в країні реєстрації.

Щоб не “прогоріти” з бажаною купівлею, рекомендується зробити попередні розрахунки. Тоді буде зрозуміло варто чи ні займатися купівлею. Страховка може бути найпростішою, її вартість варіюється в межах 1500 грн.

У суму розмитнення входять наступні значення:

 1. Базова ставка акцизного збору. Визначається, виходячи з обсягу двигуна і його типу. Це основна складова суми.
 2. 20% ПДВ. Ставка має постійне значення. Стягується з ввізного мита суммованого з акцизним збором.
 3. Податок на імпорт. Ця сума вимірюється в 10% суми, вказаної в договорі. Тут не має значення ні вік, ні характеристики. Тариф у 5% діє для електрокарів або автотранспорту, який надалі буде займатися регулярними перевезеннями людей.
 4. До додаткових витрат належать внески до пенсійного фонду (від 3 до 5%).

До акцизного збору застосовуються такі коефіцієнти:

 1. Об’єму двигуна. Визначається діленням обсягу двигуна, машини яку розмитнюється, на 1000 куб. см.
 2. Віку ТЗ. Він дорівнює кількості років, що пройшли з моменту випуску автомобіля. Є на сьогодні у машини, випущеної в 2018 році, значення буде дорівнює 2.

Виходячи з усього вищевикладеного, можна зробити висновок про те, що чим старше автомобіль і чим об’ємніше двигун, тим більший внесок вам доведеться заплатити.

Розмитнення електромобілів і гібридних авто

Разом з новим законом про оподаткування був прийнятий ще один. Згідно з ним пільги на розмитнення електромобілів продовжено на чотири роки. Тобто на даний момент і аж до 31 грудня 2022 року в Україну можна ввозити електромобілі і проводити їх розмитнення за спрощеною схемою. В кінцеву суму не включається ПДВ, ввізне мито та розмір акцизів. Є ще один різновид автомобілів – вони називаються гібридними. В ньому поєднується електромотор і бензиновий двигун. На такі машини встановлена єдина ставка податку – 100 євро за одну одиницю.

Скасування ЕКОСТАНДАРТ Євро-5: що це означає для авто з США

Найбільшу вигоду від введення нових законів отримали ті, хто возить машини з США. До кінця 2018 року в Україні діяв закон №3251. По ньому можна розмитнити авто, яке привезли з-за кордону з використанням пільг. Для цього треба було виконати три прості умови:

 • авто повинно бути випущено не раніше 2010 року і мати сертифікат “Екостандарт Євро-5”;
 • таким чином можна провести розмитнення тільки однієї одиниці на рік;
 • продаж цієї одиниці може бути здійснен не раніше ніж через рік після оформлення документів.

Згідно з новими правилами Євро-5 був скасований. Це відкрило ринок для багатьох популярних в Україні авто, які до цього були недоступні. Один із прикладів Lexus RX350. Його рік випуску – 2009. А об’єм двигуна 3,5 літра. За всіма параметрами він не потрапив під пільгову процедуру. Після скасування сертифіката такі Тз можна завозити і не платити за них на митниці божевільні суми.

Висновки

Як і будь-який законопроект, цей має свої плюси і мінуси. Він на руку тим, хто хоче купити новіший автомобіль за кордоном. Знижені ставки дадуть можливість купувати потужні машини і проводити оформлення їх на кордоні без сплати великих сум. Але тим, хто завіз машини давно, двигуни яких мають великі обсяги доведеться заплатити чималу суму за свій транспортний засіб. При покупці аукціонних лотів варто звертати увагу не тільки на ціну, але і на технічний стан. Потрібно розуміти походження авто, скільки разів воно потрапляло в аварії, фарбувалося і, головне, щоб воно не тонуло. Якщо самі ви не можете встановити істину, зверніться за допомогою до фахівців.